Několik tipů na zajímavá místa v Krumlově a okolí.

Krumlov nabízí množství úžasných historických památek. Rozhodně byste neměli vynechat alespoň některý z průvodcovských okruhů na místním zámku, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem v naší zemi.

Zajímavostí je zlatý ceremoniální kočár, který jeden z majitelů zámku Jan Antonín I. z Eggenbergu vzal v 17. století s sebou jako císařský vyslanec k papeži do Vatikánu.

Dechberoucím zážitkem je také zachovalé barokní zámecké divadlo, které patří k evropským skvostům a má svůj vlastní průvodcovský okruh.

Pro spatření medvědů v hradním příkopě, jejichž chov má v Krumlově více jak 500 let dlouhou tradici, je nejlepší čas kolem oběda, kdy dostávají krmení.

Nenechte si také ujít procházku zámeckou zahradou nebo výhled na město z hradní věže.

Krumlov však není jen hrad. V klášteře najdete také velmi zajímavou expozici a množství historických řemeslných dílen, kde si můžete vyzkoušet s dětmi svoje dovednosti.

Jednou z velmi důležitých institucí je i Muzeum Egona Schieleho, který upozorňuje na původ a pobyty světoznámého malíře ve městě, během nichž namaloval některé ze svých slavných obrazů.

Velmi objevná může být i výprava do muzea Vltavínů, které má v expozici ukazujíce původ těchto ojedinělých drahých kamenů spjatých s jižními Čechami.

Krásnou vzpomínkou na váš pobyt může být rodinná fotografie v historických kostýmech z Muzea a fotoateliéru Seidel, které svým zachovalým foto archivem a dobovou výbavou patří mezi nejzajímavější technické památky svého druhu na světě.

Poněkud stranou nejznámějších památek zůstává velmi zajímavá Křížová hora s nově opravenou barokní kaplí Panny Marie Bolestné a svatého Kříže. Z ní je skvělý výhled na celý Krumlov, ale i do vzdálenějších šumavských kopců.

Člověk ale necestuje pouze kvůli památkám. Krumlov dokáže nabídnout i jiné druhy zábavy a povyražení. Je to město skvělých plné kaváren, hospod a restaurací. Určitě navštivte některou ze středověkých taveren s otevřeným ohněm, na kterém před vámi pečou maso. Například Šatlava je hned vedle náměstí. Zajímavých míst je opravdu hodně, například restaurace Pappas Livin nebo U Švejka na hradních schodech. Mimo centrum města je i výborná restaurace Pivoňka, kde si můžete užít výborné řízky v parmazánovém těstíčku.

Pokud u nás trávíte více času, v okolí Krumlova je mnoho dalších zajímavostí, které stojí za návštěvu. Ať už v přírodě nebo znovu ve středověkých městech. Pokud pojedete na jih, asi po 20 km narazíte na malebné městečko a hrad Rožmberk. Kousek za ním je známý klášter Vyšší Brod. Od něj vede takzvaná opatská stezka, krásná lesní cesta k rakouským hranicím a vodopádům svatého Wolfganga.

Z Vyššího Brodu můžete pokračovat v cestě k největšímu jezeru v zemi, k Lipnu. Nabízí krásné přírodní výhledy a sportovní zábavu. Pro rodinný výlet je skvělá například Stezka korunami stromů! Ještě před příjezdem na Lipno od Vyššího brodu neopomeňte zastavit i velmi zajímavého skalního útvar, u Čertovy stěny.

Severozápadně od Krumlova, asi 30 km odtud, najdete velmi pěkné město Prachatice. Kousek od něj je letní sídlo zámku rodu Rožmberků Kratochvíle.

Na severovýchod od Krumlova se nachází jeden z nejstarších klášterů v Evropě, Zlatá koruna, která je veřejně přístupná. Památek a turisticky atraktivních míst je v okolí opravdu mnoho. Za zmínku stojí určitě novogotický klenot – zámek Hluboká nad Vltavou nebo další z památek UNESCO pitoreskní vesnička Holašovice.

V létě je také skvělou destinací 40 km vzdálená Třeboň, obklopená středověkými rybníky a proslavená rybími pochoutkami jakými jsou třeba kapří hranolky. Hned u Třeboně je také možné navštívit překrásnou hrobku Schwarzenberků.

Pokud máte rádi krásné výhledy, doporučujeme hned u Krumlova vrchol hory Kleť (1084 m) s nejstarší rozhlednou v zemi. Pohled z ní je úchvatný, za dobrého počasí můžete vidět i vzdálené Alpy! Vyjít na ní musíte pěšky nebo v sezóně vyjet lanovkou z obce Krásetín.

Turistických cílů je v okolí opravdu hodně, namátkou lze jmenovat zříceniny hradů Pořešín nebo Dívčí kámen.

Pro další tipy doporučujeme například webové stránky: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/jizni-cechy